lns
13 بهمن 1401 - 11:45

مجلس در هفته گذشت|از رسیدگی به سوال وزرا تا اصلاح قانون انتخابات

نمایندگان مجلس در این هفته ۳ روز جلسه داشتند که سوال از ۲ وزیر و رسیدگی به قانون انتخابات مجلس را در دستورکارشان قرار داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مجلس در این هفته در روزهای یکشنبه ، دوشنبه و سه‌شنبه جلسه داشت که جلسه روز یکشنبه به ریاست علی نیک‌زاد نایب رئیس مجلس آغاز شد که وی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک ایام دهه فجر، گفت: مجلس در زمینه لایحه بودجه با رویکرد همکاری و هم افزایی، در کنار دولت ایستاد و همکارانم در کمیسیون های تخصصی و کمیسیون تلفیق در حال اصلاح و تکمیل بودجه پیشنهادی به نفع مردم هستند.

وی تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را تلاشی مذبوحانه دانست که از جانب ایران بی پاسخ نمی‌ماند و ادامه داد: از همسایگان عزیزمان نیز می خواهیم در گرد و غبار مقطعی اروپایی ها، دچار اشتباه محاسباتی نشوند.

این منطقه، متعلَق به ماست و حسن همجواری، همکاری و همدلی بین ملت ها و دولت های منطقه، یگانه راه نجات منطقه ی غرب آسیا از مشکلات است. ملت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دارای اشتراکات فرهنگی دیرین و ریشه دار هستند و پیوندهای خویشاوندی بین مردم دو کشور برقرار است. آنچه در روزهای اخیر در سفارت جمهوری آذربایجان در ایران اتفاق افتاد، ناشی از یک خصومت شخصی بوده است که باعث ناراحتی ما شد و پیگیری های لازم نیز صورت گرفت و ضروری است که از داوری های هیجان زده، اجتناب شود.


*ادامه رسیدگی  به جزئیات طرح مالیات بر سوداگری
دستورکار اول نمایندگان در این جلسه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی بود، نهایتا نمایندگان پس از بحث و بررسی با اصل ماده 8 گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی که به موضوع تعیین سازوکار هزینه‌های قابل قبول مالیاتی اختصاص دارد، موافقت کردند.


پس از تصویب ماده 8 گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در مورد طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی روح اله متفکرآزاد  نماینده تبریز پیشنهاد الحاقی خود را به این ماده در راستای کاهش دعاوی طرح کرد و این پیشنهاد را مضر برای مشاورین املاک ندانست. همچنین تصویب این پیشنهآن اجازه نمی‌دهد که با میزان نرخ ساختمان‌ها و خانه‌ها و اجاره‌بهاها بازی شود.


*تصویب کلیات طرح اصلاح قانون انتخابات
در ادامه نشست امروز نمایندگان مردم در خانه ملت با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت کردند و آن را به تصویب رساندند


*ماموریت به کمیسیون عمران درباره زلزله خوی
نیکزاد که ریاست جلسه امروز را بر عهده داشت با توجه به وقوع زلزله در شهرستان خوی از همه دستگاه‌های اجرایی خواست تا همه امکانات خود را جهت کمک به مردم درگیر زلزله به کار گیرند و از رئیس کمیسیون عمران خواست تا با حضور در منطقه زلزله زده بر نحوه خدمات رسانی دستگاه ها نظارت و گزارش خود را به مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.


*اعلام وصول طرح و لوایح
احمد نادری عضو هیئت رئیسه در این جلسه 2 سوال احسان ارکانی نماینده نیشابور از سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و امور دارایی درباره راهکار وزارت اقتصاد برای جبران کاهش ارزش نقدینگی سرمایه در گردش کارخانه تولید روغن خوراکی و علت عدم وجود یک سامانه شفاف و عمومی در خصوص بورس و دریافت تسهیلات بانکی توسط افراد حقیقی و حقوقی را اعلام وصول کرد.


*روز دوشنبه
جلسه روز دوشنبه نیز به ریاست علی نیکزاد آغاز شد که ادامه بررسی مواد طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی و سپس اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در دستورکار جلسه امروز قرار داشت.


در بحث مالیات بر سوداگری و سفته بازی یک ماده تصویب و دو ماده برای رفع ابهاماتی به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع داده شد، در ماده 11 تعاریفی از برخی واژگان طرح مذکور ارائه شد که به تصویب رسید.


همچنین در ماده 14 این طرح نمایندگان سازوکار تعیین ارزش روز و تاریخ تملک دارایی های حساب الکترونیکی را مشخص کردند و تاکید داشتند که آیین‌نامه اجرایی نحوه تعیین ارزش روز دارایی‌های موضوع ماده(4) این قانون با رعایت سایر مقررات مربوطه حداکثر شش ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این ماده، توسط سازمان تهیه و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی برسد.


*رسیدگی  به جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس
دستورکار بعدی مجلس در این روز رسیدگی به ادامه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بود که در ماده یک طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی عنوان شده است که چنانچه انتخابات یک یا چند حوزه انتخابیه باطل و یا به هر دلیل از جمله فوت یا انصراف داوطلبان یا منتخبان یا حوادث غیرمترقبه متوقف شده یا برگزار نشود، به‌نحوی که منجر به عدم انتخاب نماینده گردد و یا اعتبارنامه‌ منتخبان، مورد تأیید مجلس واقع نشود، انتخابات میان‌دوره‌ای در حوزه‌های یادشده هم‌زمان با  اولین انتخابات بعدی مندرج در اصل ششم (6) قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

همچنین در تبصره تاکید شد که انتخابات مجلس شورای اسلامی حوزه های دارای یک کرسی نمایندگی در صورتی قابل اجراست که تعداد نامزدها حداقل دو نفر باشد. در حوزه‌های انتخاباتی که تعداد کرسی‌های نمایندگی بیش از یک نفر باشد، تعداد نامزدها باید حداقل یک و نیم برابر تعداد کرسی‌های نمایندگی در آن حوزه باشد.

پس قرائت ماده یک طرح مذکور، سیدغنی نظری خانقاه نماینده خلخال حذف این ماده را پیشنهاد داد و در دفاع از پیشنهاد خود تاکید کرد: در موردی که قانون در آن زمینه سکوت نکرده نباید دست به اصلاحات بزنیم، با ماده یک طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی انگیزه شرکت در انتخابات از بین می رود.

در نهایت ماده یک طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس برای بررسی بیشتر به کمیسیون شوراها داده شد.

**روز سه شنبه
بر اساس این گزارش رسیدگی به سوال وزرای «صمت» و نفت در دستورکار این روز قرار داشت.


*شریعتی از توضیحات اوجی قانع شد
سوال مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی از جواد اوجی وزیر نفت اولین دستورکار نمایندگان در این جلسه قرار داشت.


سوال سخنگوی کمیسیون انرژی از وزیر نفت درباره این بود که چرا وزارت نفت به تکلیف قانونی خود مبنی بر ساماندهی توزیع گاز مایع برای خانوارها و خودروها عمل نمی‌کند،که وزیر توضحاتی را ارائه کرد.


پس از اظهارات وزیر شریعتی از توضیحات اوجی قانع شد در نتیجه توضیحات وی به رأی نمایندگان در جلسه علنی گذاشته نشد.


*اقناع مشروط گودرزی از توضیحات فاطمی امین
رسیدگی به سوال حسین گودرزی نماینده درود و ازنا از سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورکار بعدی نمایندگان در جلسه این روز بود.


سوال نماینده درود و ازنا از وزیر «صمت» درباره عدم کیفیت خودروهای تولیدی بود که وزیر توضیحاتی را پیرامون سوال وی ارائه کرد.


پس از توضیحات وزیر، علی نیکزاد که ریاست جلسه را بر عهده داشت، خطاب به نماینده ازنا ، گفت: آیا از توضیحات وزیر قانع شده‌اید یا سوال به رأی نمایندگان گذاشته شود که گودرزی عنوان کرد اگر وزیر ظرف 6 ماه اقداماتی در زمینه کیفیت خودروها انجام و به مجلس گزارش دهد به وزیر فرصت می‌دهم.


بر اساس این گزارش، وزیر عنوان کرد که محورهای سوال نماینده درود در برنامه‌های وزارت خانه وجود دارد در نتیجه با قانع شدن مشروط نماینده سوال کننده ، سوال از وزیر در جلسه علنی به رأی وکلای‌ ملت گذاشته نشد.


براساس این گزارش روح الله عباسپور سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن که برای قرائت گزارش کمیسیون صنایع و معادن پشت تریبون قرار گرفته بود، گفت: از زمان بررسی این سوال در کمیسیون صنایع و معادن تا بررسی آن در صحن علنی حدود یکسال است که می گذرد، اثر این سوال برای اصلاح امور پس از گذشت یک سال چیست؟ باید این روند اصلاح و سوالات به موقع به صحن علنی ارسال شود.


گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس به شرح ذیل است:
برابر گزارش رئیس پلیس راهور کشور در تصادف زنجیره ای 59 خودرو در شهرستان بهبهان ایربگ هیچ کدام از آن ها باز نشده است، در این رابطه چه برخوردی با خودروسازان انجام گرفته است؟


نتیجه بررسی:
در اجرای ماده (207) آیین‌نامه داخلی مجلس، سؤال فوق‌ در جلسه رسمی دوشنبه مورخ 04/ 11/ 1400 ‌کمیسیون با حضور نمایندگان محترم عضو کمیسیون، نماینده محترم سؤال‌کننده و وزیر محترم مطرح‌ و پس از استماع اظهارات طرفین و نظر به عدم اقناع نماینده سؤال کننده از پاسخ های ارائه شده وزیر، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داده و مستند به بند (3) ماده (207) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، گزارش سؤال جهت اعلام وصول در اولین جلسه علنی ارسال می‌گردد.


*گزارش کمیسیون برنامه درباره عملکرد احکام مرتبط با درآمدهای مالیاتی در بودجه 1401
در ادامه نشست علنی امروز، گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد بررسی عملکرد مهمترین احکام تبصره ها و ردیف های مرتبط با درآمدهای عملیاتی (با محوریت درآمدهای مالیاتی) و واگذاری دارائی های سرمایه ای در قانون بودجه سال 1401 کل کشور توسط محمدمهدی مفتح سخنگوی این کمیسیون قرائت شد.


اوجی: روزهایی داشتیم که تا 130 میلیون لیتر بنزین در سال 1401 مصرف می شد
جواد اوجی وزیر نفت پس از قرائت گزارش کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مورد وضعیت فروش دارایی و سهام توسط وزارت نفت یادآور شد که دولت در این حوزه دو عرضه بزرگ داشت؛ یکی درصدی از پالایشگاه شازند و نزدیک 20 درصد از سهام پتروشیمی خلیج فارس که 12 درصد پتروشیمی خلیج فارس از طریق مزایده به فروش گذاشته شد و صندوق نفت در این مزایده برنده شد و درصدی از سهام پالایشگاه شازند نیز در سال 1401 براساس تکلیف قانونی فروخته شد همچنین در فروش اوراق نیز در سال 1399 در حدود 23.5 همت واگذار و در سال 1400 نیز 2 همت به فروش گذاشته شد و در سال 1401 وزارت نفت درخصوص فروش اوراق چیزی در بودجه نداشته است، بنابراین در ارتباط با درآمدهای حاصله از فروش نفت و میعانات گازی و خالص گاز صادراتی و فروش فرآورده ها و وصول آن طی 10 ماهه در حدود 40 درصد نسبت به 10 ماهه 1400 را داشته ایم و در حوزه صادرات گاز هم 15 درصد بیش از سال 1400 عایدی داشتیم و وصولی ما در بحث صادرات گاز طی همین 10 ماه کاملا محقق شد.


منظور: درآمدهای مالیاتی نسبت به سال گذشته 55 درصد رشد داشته است


*توضیحات نیکزاد درباره اصلاح نظام بودجه ریزی
در پایان جلسه این روز علی نیکزاد نایب رئیس مجلس با اشاره به گزارش مجلس پیرامون عملکرد بودجه 1401 از اتکای بودجه کشور بر درآمدهای مالیاتی به جای درآمدهای نفتی به عنوان یکی از راهکارهای اصلاح نظام بودجه ریزی یاد و تاکید کرد راهکار افزایش درآمدهای مالیاتی افزایش نرخ مالیات نیست بلکه در قدم اول مسئولان مربوطه باید تلاش کنند فرارهای مالیاتی کاهش پیدا کند و استفاده از پایه های مالیاتی جدید مانند مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد است که باید صورت پذیرد  اما مراقب باشیم این افزایش مالیات ها منجر به فشار بر تولیدکنندگان و کارآفرینان نشود.


انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1014589