lns
13 بهمن 1401 - 20:48

تمرکز وزارت نیرو بر توسعه نیروگاه‌های خورشیدی

معاون وزیر نیرو گفت: توسعه نیروگاه‌های خورشیدی از برنامه‌های وزارت نیرو است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، محمود کمانی ساعتی پیش در آیین انعقاد تفاهم‌نامه ایجاد نیروگاه‌های جدید خورشیدی در استان سمنان که با حضور استاندار این استان برگزار شد اظهار داشت: در توسعه نیروگاه‌های خورشیدی، هماهنگی و همکاری با استان‌ها و مدیران استانی بسیار ضروری است؛ چراکه احداث این نیروگاه‌ها با همراهی مدیران استان‌ها صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اخذ مجوز احداث 4000 مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور از شورای عالی اقتصاد خاطرنشان کرد: در اجرای 2 مرحله از مناقصات اجرای این طرح، تا کنون برای 1800 مگاوات نیروگاه خورشیدی برنامه‌ریزی‌شده و برندگان مناقصه مشخص شدند که 100 مگاوات آن سهم استان سمنان است.

مدیرعامل سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق کشور (ساتبا) با اشاره به اینکه به‌زودی مرحله سوم مناقصات توسعه نیروگاه‌های خورشیدی در کشور برگزار می‌شود گفت: با توجه به ظرفیت مناسبی که در استان سمنان برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی وجود دارد؛ می‌توان زمین‌های بیشتری برای احداث این نیروگاه‌ها به سرمایه‌گذاران معرفی کرد.

کمانی از برنامه‌ریزی وزارت نیرو برای ایجاد نیروگاه‌های کوچک‌مقیاس خورشیدی در اراضی شخصی و سقف سوله‌های صنعتی خبر داد و خاطرنشان کرد: مالکان اراضی و واحدهای صنعتی در صورت تمایل می‌توانند در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

وی از انعقاد تفاهم‌نامه با شرکت شهرک‌های صنعتی کشور برای ایجاد شهرک‌های نیروگاهی خورشیدی در کشور خبر داد و افزود: با تحقق این مهم دیگر نیاز به اخذ مجوزهای متعدد برای هر واحد نیروگاهی نیست و ضمن اخذ یک مجوز مادر برای استقرار واحدهای نیروگاهی خورشیدی در این شهرک‌ها، از سرمایه‌گذاری پراکنده در این بخش جلوگیری می‌شود.

معاون وزیر نیرو به برنامه این وزارتخانه برای توسعه سامانه‌های خورشیدی خانگی با ظرفیت تولید برق چند کیلوواتی در کشور خبر داد و تصریح کرد: برای استان سمنان ایجاد 3000 سامانه خورشیدی با همکاری بسیج سازندگی و نهادهای حمایتی دیده‌شده است؛ اما نکته قابل تأمل این است که بانک‌های استان سمنان نباید به‌موقع اقدام به انجام تعهدات خود کنند تا احداث این سامانه‌ها نیز به‌موقع انجام شود.

سمنان پایلوت ایجاد شهرک‌های خورشیدی در کشور می‌شود

استاندار سمنان نیز در این نشست با اشاره به اینکه این استان ظرفیت و مزیت بسیار مناسبی برای توسعه نیروگاه‌های خورشیدی دارد تصریح کرد: وجود بیش از 300 روز آفتابی با شدت مناسب آفتاب در استان سمنان، ظرفیتی بسیار ارزشمند برای این استان در زمینه ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی ایجاد کرده است.

سید محمدرضا هاشمی افزود: سمنان یکی از بهترین استان‌ها برای سرمایه‌گذاری در راستای تولید برق از محل توسعه نیروگاه‌های خورشیدی است.

وی با اشاره به اینکه حمایت از سرمایه‌گذاران در بخش انرژی جزو اولویت‌های دولت در استان سمنان است خاطرنشان کرد: آمادگی برای واگذاری زمین به متقاضیان واجد شرایط سرمایه‌گذاری در بخش احداث نیروگاه‌های خورشیدی در استان سمنان وجود دارد و این زمین‌ها در کمترین زمان به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.

استاندار سمنان با تأکید بر اینکه موانع پیش روی سرمایه‌گذاران در این استان برداشته‌شده است و این روند همچنان تا رفع همه موانع در فرایند سرمایه‌گذاری ادامه خواهد یافت خاطرنشان کرد: حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در استان سمنان جزو برنامه‌های مهم دولت در استان سمنان برای رسیدن به رشد اقتصادی 8.5 درصدی است.

هاشمی همچنین با استقبال از ایجاد شهرک نیروگاهی خورشیدی در استان سمنان تصریح کرد: سمنان با توجه به ظرفیت‌ها و مزیت نسبی که در این زمینه دارد؛ می‌تواند به‌عنوان پایلوت کشوری برای ایجاد شهرک‌های خورشیدی مطرح باشد.

وی افزود: به‌زودی کار شناسایی مناطق مستعد برای ایجاد شهرک نیروگاهی خورشیدی در استان سمنان آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1015767