lns
13 بهمن 1401 - 16:40

عزم دولت سیزدهم توسعه خراسان جنوبی بر محوریت بخش معدن است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی گفت: عزم دولت سیزدهم توسعه استان بر مدار و محوریت بخش معدن می باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، علیرضا عباس زاده امروز با بیان این مطلب در گفتگوی تلویزیونی ضمن تبریک فرا رسیدن چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: در دهه فجر انقلاب اسلامی امسال 1252 پروژه در سطح استان به بهره برداری می رسد و یا عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

به گفته وی؛ دولت در دو مقطع سال یعنی هفته دولت و دهه مبارک فجر گزارشی از عملکرد خود در حوزه های مختلف را به مردم ارائه می نماید لذا در دهه فجر امسال 1252 پروژه با اعتباری بالغ بر 5 هزار و 432 میلیارد تومان اعتبار افتتاح و یا عملیات اجرایی آن آغاز می گردد.

به گفته وی؛ از این میزان 1116 پروژه در سطح استان افتتاح و عملیات اجرایی 136 پروژه نیز آغاز می گردد.

معاون استاندار با تأکید بر این که سیاست و تمرکز دولت اتمام پروژه های نیمه تمام است مگر در مواردی که ضرورت ایجاد نماید، تصریح کرد: پروژه بزرگ تحول در بخش زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی استان در یکسال گذشته پروژه بزرگی است که بر اساس مصوبات سفر دولت در بخش صنعت ،معدن و تجارت اجرایی شده است.

عباس زاده ادامه داد: یکی از مزیت های برتر استان برای رشد و توسعه مسئله معدن است لذا توسعه و سرمایه گذاری در بخش معدن، اشتغالزایی، افزایش تولید ناخالص ملی و... را به دنبال دارد.

وی متذکر شد: پروژه تحول در بخش زمین شناسی دهه فجر سال گذشته به اتمام رسید و با اجرای آن نقاط امید بخش استان در حوزه سرمایه گذاری معدن کشف گردید و نهایی شدن آن فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران بخش معدن ایجاد خواهد کرد.

به گفته وی؛ سازمان ایمیدرو این طرح را در پهنه یازده هزار متر مربعی انجام داده و با اجرای آن، جایگاه خراسان جنوبی در ذخایر معدنی کشور افزایش پیدا کرد، زیرا بر اساس مطالعات صورت گرفته میزان معادن سرب ،مس، روی و طلا و... استان بسیار بیشتر از پیش بینی های اولیه بوده است.

معاون استاندار با اشاره به این که در دهه فجر کارخانه شمش طلای نهبندان افتتاح می شود، گفت: با افتتاح این کارخانه و با احتساب معادن قبلی که به بهره برداری رسیده اند، باید گفت خراسان جنوبی جزو استان های طلایی کشور محسوب می شود.

عباس زاده با بیان این که افتتاح کارخانه کنستانتره آهن با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد تومان در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد، تصریح کرد: ظرفیت ایجاد شده در بخش صنعت،معدن و تجارت استان امید بخش است زیرا در طول یکسال و نیم اخیر میزان اشتغال در بخش صنعت 1800 نفر، در بخش معدن 390 نفر، و در حوزه تجارت بیش از 5000 نفر و در مجموع برای بیش از هفت هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

به گفته وی؛ در حوزه سرمایه گذاری با بیش از 75 هزار میلیارد تومان، در سال 1400 بیش از 2200 نفر و در سال جاری بیش از 5000 نفر تثبیت اشتغال رقم خورد .

وی با بیان این که سرمایه گذاران خارجی از کشورهای چین، آفریقای جنوبی، آلمان ، افغانستان ، ترکیه ، پاکستان و عراق در بخش معدن استان فعال می باشند، اظهار داشت: در حال حاضر 13 پروژه با سرمایه مصوب 153 میلیون دلار فعال است، دو پروژه نیز با سرمایه گذاری 60 میلیون دلار در حال ساخت می باشد و هفت پروژه هم با سرمایه بیش از 404 میلیون دلار در حال پیگیری است که با اجرایی شدن آنها خراسان جنوبی از استان های فعال معدنی کشور محسوب خواهد شد و استان در تولید ناخالص ملی کشور تأثیر گذار خواهد بود.

معاون استاندار با تأکید بر این که بخش عمده اطلس سرمایه گذاری استان مربوط به حوزه معدن است،گفت: ظرفیت های این بخش از سایر حوزه ها در استان قوی تر است لذا این نعمت خدادادی باید توسط نیروهای نخبه وکارآفرینان به مرحله بهره برداری برسد.

عباس زاده با بیان این که توسعه زیرساخت های اساسی و زیربنایی شامل آب ، برق، گاز، ارتباطات و... برای توسعه اقتصادی استان امری ضروری است، خاطرنشان کرد: دسترسی به گاز به عنوان محور توسعه و پاکترین و ارزان ترین انرژی برای استان بسیار حائز اهمیت است لذا در ایام الله دهه مبارک فجر گازرسانی به 32 روستا در طبس، 11 روستا در بیرجند و 23 روستا در بشرویه به بهره برداری می رسد.

وی با ذکر این نکته که در هفته دولت امسال پایان گازرسانی به جمعیت شهری و به روستاهای بالای 20 خانوار استان اعلام شد، متذکر گشت: در دهه فجر و هفته دولت سال گذشته و هفته دولت سال جاری در مجموع 407 روستای استان گازرسانی شده که عدد قابل توجهی است.

به گفته وی؛ با توجه به اینکه انرژی استان از طریق گاز تأمین می شود، خراسان جنوبی جزو استان های سبز کشور محسوب می شود.

معاون استاندار تأکید کرد: در سال جاری به دلیل سرمای بی سابقه و طولانی مدت، سختی هایی به وجود آمد لذا بابت قصور احتمالی از مردم بابت عذر خواهی نموده و از آنها بابت همراهی های مثال زدنی شان تقدیر می نماییم.

عباس زاده با بیان این که در سطح کشور، با وجود داشتن منابع کافی گاز، میزان مصرف ما از تولید بیشتر است که ناترازی ایجاد کرده ، گفت: بر اساس آمار ملی 98 درصد مردم در کشور و 100 مردم در استان خراسان جنوبی از نعمت گاز بهره مند هستند.

به گفته وی؛ پالایشگاه های کشور به صورت شبانه روزی و با تمام ظرفیت درحال فعالیت هستند اما سرمای بی سابقه و ماندگار و قطع گاز ترکمنستان باعث شد روند تأمین گاز کشور با مشکل مواجه شد که با مدیریت صورت گرفته توانستیم از آن عبور نماییم.

وی با بیان این که اجرای دو پروژه در حوزه انرژی برای خراسان جنوبی مهم است، تأکید کرد: اولین آن در جریان سفر اول دولت مصوب شد و تأکید استان بر این است که انتقال گاز از جنوب هم صورت گیرد که به زودی عملیات اجرایی این پروژه از دشتک زابل به نهبندان و سربیشه آغاز می شود.

معاون استاندار افزود: پروژه دومی که اجرای آن برای استان بسیار مهم و حیاتی است ، انتقال فرآورده های نفتی از رفسنجان به مشهد به طول 948 کیلومتر است که از ابر پروژه های زیرساختی انرژی سطح کشور محسوب می شود و از بیرجند نیز عبور خواهد کرد و از طریق آن نفت گاز، نفت سفید و بنزین به استان منتقل خواهد شد .

عباس زاده در پایان در خصوص جبران خسارت های صنایع در خصوص قطع گاز هم گفت: صنایع کشور برای تأمین انرژی خود با شرکت ملی گاز قرارداد هشت ماهه دارند لذا این شرکت به آنها تضمینی جهت تأمین گاز در 4 ماهه پایانی سال نمی دهد یعنی اولویت با تأمین گاز خانگی است لذا واحدهای صنفی باید سوخت جایگزین داشته باشند.

پایان پیام/۳۶۳۵

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015267